Travelite - консультаційні та навчальні послуги для агробізнесу
 

Юрій Пудлик

Керівник ПАП «Агроінвест»

Учасник агроекспедиції в США та Канаду (2 – 15 червня 2019 року)

Юрій Пудлик про агроекспедицію в США та Канаду 

Точне землеробство в дії. Точніше поки не придумано.

 

Юрій Пудлик, керівник ПАП «Агроінвест», розповідає про новітній досвід ведення сільського господарства у двох передових країнах Північної Америки. Про поїздку, яка мотивує і задає вектор інноваційного розвитку сільського господарства.

Чому Ви вирішили поїхати в агроекспедицію?

 

Перш за все, хочу сказати, що це моя друга агроекспедиція до США та Канади. В листопаді 2018 року ми були з Тревелайт в Канзасі, Міссурі, Огайо. Це була менш насичена осіння програма, але все одно тоді багато дізналися. В цій поїздці ми вивчали території північної, південної Дакотати інші, що по географічній широті відповідають нашим кліматичним умовам і культурам, які вирощуються у нас. Тому, коли мені запропонували цю поїздку, ознайомили з програмою,я довго не вагався. Ми з друзями вирішили поїхати, щоб почути, побачити, що кращого там (а що, можливо, й ні), як працюють, як господарюють у тих країнах.

На цей раз поїдка була дуже насиченою, чи не так?

 

Так, надзвичайно насиченою, ретельно спланованою. Звісно, було нелегко. На загал ми проїхали близько 5 000 км. Але не було жодної зустрічі, де б не побачили  щось нове, цікаве. Ці дві країни в багатьох аспектах сільського господарства пішли далеко вперед.

Які Ваші враження від поїздки? Що в плані ідей для розвитку привезли звідти?

 

Я ще раз і ще раз зрозумів, що одна із самих рентабельних культур –  кукурудза. З року в рік вона приносить бажаний результат, на відміну від інших наших культур, з якими не завжди вдається досягти того, чого хотілося б.

 

Ми побачили технології, яких в нас немає, підходи до вирішення тих чи інших питань, зокрема, детально була розкрита тема точного землеробство. На фірмі Farmers Edge з нами проводили зустрічі, навіть, можна сказати, лекції.

 

Наразі в мого товариша тут в Україні представники цієї фірми роблять аналізи ґрунтів, ставлять метеостанції і будуть координувати процес точного землеробства. Я планую також найближчим часом з ними зв’язатися, запросити, щоб ефективніше вести своє господарське виробництво.

 

Дуже важливим та корисним було дізнатися про обробіток ґрунту. Ми побачили мінімальну кількість людей, задіяних в сільськогосподарських процесах. Те, до чого нам також треба рухатися. Буквально по кожній культурі, в кожному господарстві щось нове побачили. Ліцензоване вирощування квасолі, коноплі, інших культур. Оскільки я займаюсь вирощуванням цукрового буряка, також відмітив такі технологічні моменти, які в нас не присутні. По технологіях, по обробітку ґрунту, по захисту і особливо по точному землеробству, яке пов’язане між собою новітніми технологіями, ми побачили там те, що вже сьогодні хочемо і будемо втілювати в життя у себе. 

Що саме плануєте втілювати в життя?

 

Як я вже казав, для початку хочу запросити до себе спеціалістів з канадської компанії Farmers Edge, які консультують господарства (мільйони гектарів по всьому світу, в тому числі – Канаді), і вони будуть працювати на теренах нашої Тернопільської області, зокрема у моїх друзів і моєму господарстві. Ми бачимо перспективу цього. Спеціалісти аналізують та підказують, коли та до яких дій вдаватись, чи вже варто вносити конкретний препарат, чи дочекатись кращих погодних умов, оскільки ефективність препарату через тиждень буде вищою. В цілому – чи буде від тієї чи іншої операції позитивнийрезультат в кінцевому рахунку. Це мозок, який вмикає не людина, а програмне забезпечення для ведення аграрного бізнесу.

Попередній слайд
Наступний слайд

Чи бачите Ви певні перешкоди для впровадження точного землеробства в Україні?

 

В нас головна перешкода – це бажання і гроші. Звичайно, це великі фінансові витрати. Тому що будь-який технічний аспект старими знаряддями не виконати. Має бути обов’язково аналіз ґрунту, розкидач добрив з точним внесенням там, де потрібно, на основі даних супутникової зйомки.

 

Має бути новітнє обладнання. Сівалки, обприскувач, обладнаний посекційним відключенням і відповідно, дозування добрива повинно визначатися програмою.

 

Ми до цього йдемо. В мене в господарстві вже є певна кількість техніки, але нам це треба дошліфовувати наше виробництво.

 

З поїздки я привіз багато фото та відео матеріалів, які робив не просто на згадку, а щоб зафіксувати все найцікавіше та найкорисніше, що я хотів би бачити в себе на господарстві чи в нас в Україні.

 

Ми бачили сушки, які у нас відсутні, або обладнання до комбайна, яке мінімізує втрати при збиранні врожаю. Є речі, які давно розроблені, а в нас ніхто ними не користується. Наприклад, прості балки йдуть перед колесами комбайна під час збирання кукурудзи (чи перед колесами трактора), які не дають можливості травмувати колеса від стерні кукурудзи. Ніби не складні агротехнології, але такі потрібні, а для нас нові.

Чи є різниця між Штатами та Канадою у впровадженні точного землеробства?

 

Загалом, схожості багато. Але у відвіданих нами канадських провінціях – Манітоба та Саскачеван, зокрема місто Вінніпег, дуже відрізняється клімат. Вони ближче до північного полюсу. Там останні морози ще у середині травня, а перші – у середині вересня. Взимку до -45⁰ і мінімум снігу. Ми побачили, як у критичних умовах люди ведуть високотехнологічне і економічне землеробство, тобто працюють з тими культурами, які в них можливі для вирощування: ріпак, яра пшениця, іноді ярий ячмінь. Суттєвої відмінності не було, але кожне господарство – це окремий приклад того, як можна ефективно господарювати.

 

Зокрема в Канаді в одному господарстві ми побачили технологію обробки насіння інокулянтом. Все дуже просто, але ми, українці, не здогадалися, що можна пропускати крізь змішувальну трубу і системно обробляти інокулянтом насіння сої. Тобто елементарні речі, до яких в Україні ще не дійшли.

Дуже просто, але доступно і ефективно. Фермери з Хмельницької області вже придбали таку трубу.

 

Хоча не все найкраще там. Деякі культури у нас, навіть у мене в господарстві, дають кращий врожай впродовж останніх 5 років. Тобто варто вчитися одні в одних.

На завершення, що могли б побажати нам для вдосконалення?

 

Я б порадив керівникам, власникам господарств, хто ще не відвідував тих країн, не шкодувати часу та коштів, бо поїздка вартує уваги. Кожен елемент технологій варто обдумати, оцінити, втілити, і все сторицею вернеться.

Додам, що надзвичайно багато мені дала не лише поїздка, візити на господарства, науково-дослідні інститути, полігони, а ще й спілкування з іншими учасниками групи з України. Це керівники, агрономи з Вінниччини, Хмельниччини, звідусіль. Навіть від спілкування між собою ми вже дуже багато взяли, тому що кожен зі свого досвіду щось додавав під час обговорення тієї чи іншої теми. Так що плюс, плюс і ще раз плюс!

Дякуємо щиро за цікаву розмову! І бажаємо «точного» агропроцвітання!

Попередній слайд
Наступний слайд

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/tp383115/traveliteagro.com/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/tp383115/traveliteagro.com/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/tp383115/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/tp383115/traveliteagro.com/www/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35