Travelite - консультаційні та навчальні послуги для агробізнесу
 

Марценюк Віктор Михайлович

Начальник агрономічного відділу МХП

Віктор Марценюк про Онлайн АгроЕкспедицію в США та Канаду.

Пане Вікторе, перше запитання досить філософське) Агроном – це творча професія чи в ній більше точності?

 

Це однозначно творча професія, але з точністю. Можна працювати творчо, але все одно точність має бути присутня, оскільки в агрономії є певні правила, закони, норми внесення, які не можна порушувати. Можна вносити певні коригування, але не порушувати. Тому ця професія – суміш творчості з точністю.

В якому стані, на Вашу думку, аграрна наука в Україні? Чи задовольняє вона вимоги сучасного агровиробництва?

 

Аграрної науки в Україні, на жаль, як такої не існує. Є навчання заради навчання. Мабуть, не лише аграрна, а й загалом наука в Україні в такому стані. Після завершення університету у нас одиниці, із сотні випускників, які після навчання хоча б щось розуміють в агрономії.

А що тоді робити молодим людям, які бачать себе в агрономії? Або коли, наприклад, в сім’ї з покоління в покоління передається справа? Вступати до університету чи ні?

 

Тоді самонавчання приходить на допомогу. Певною мірою для дійсно зацікавлених воно може дати навіть більше ніж навчання в університеті. На жаль, університети дають мало практичних навичок, розуміння поля. Студенти отримують ази і то досить далекі від реальних потреб сьогодення, подекуди те, що вже років 20 не використовується. У нас навчають науковців, а нам потрібно практичних агрономів, інженерів для роботи в полі.

Чи можна орієнтуватись на, так би мовити, західну науку?

 

Звісно, орієнтуватись можна, хоча на заході свої умови, у нас свої. Орієнтир має бути не на всі культури. У Штатах, швидше за все, – на кукурудзу і сою. Щодо озимих, ріпаку та пшениці, для нас краще підходить досвід європейських країн. А щодо соняшника, напевно, кращого досвіду, ніж в Україні й немає. Я роблю такий висновок на основі інформації, отриманої з різних «західних» семінарів щодо урожайності, рекомендацій для соняшника і, можна сказати, що ми це все давно пройшли, років 10 тому.

Ви долучились до Онлайн АгроЕкспедиції, що проводилась з 1 по 16 червня. Якими були очікування? Які напрями Вас найбільш цікавили, адже ОАЕ включала тестування ґрунтів, живлення, системи поливу, вирощування різноманітних культур і технології точного землеробства?

 

Найбільше були зацікавлені у живленні та захисті культур, адже з точного землеробства переважно те, про що йшла мова, вже впровадили. Актуальними для нас є новітні нюанси щодо живлення, і американського досвіду нам тут не вистачає. Чимало є думок, різних підходів, часто майже протилежних, тому хотілося побачити нейтральну сторону, детальний підхід – норми, фази, пояснення, диференціація по полях. Але того, що почули, теж виявилось замало. Не вистачало деталей та глибини охоплення тем, скажімо, тільки кукурудзи, і фосфорних добрив для різних ґрунтів.

А які матеріали чи зустрічі видались найбільш вартими уваги?

 

Особливо цікавим був досвід формування систем удобрення. Загалом він зрозумілий – відбір зразків ґрунту, тестування кожні два роки, диференційоване внесення добрив. В США вносять лише те, на що вказує аналіз ґрунту, без зайвих витрат, лише конкретні елементи живлення.

Так має бути?

 

Загалом в нас такого поки що немає. В Україні досі розраховують удобрення здебільшого за балансовим методом з огляду на культуру: на винос поживних речовин попередньою, а також на заплановану врожайність наступної. З почутого, в США швидше орієнтуються на результати аналізу: наявність в ґрунті, дефіцитні елементи.

У відповідь на виклики сьогодення ми провели ОАЕ у онлайн-форматі. Чи можете виокремити його переваги та недоліки? Чи вважаєте загалом такий навчально-практичний формат корисним?

 

В умовах, які зараз склалися, такий формат справді корисний. Теоретичне спілкування та відео з практичними вказівками були корисні. Якщо приїхати до університету в США, лекція чи презентація буде так само представлена. З побажань – потрібно налагодити професійний переклад термінології, її розуміння.

Чи достатньо насиченими були щоденні ефіри?

 

Як на мене, дуже насиченими. Не можу говорити про всі дні, іноді не завжди виходило підключатись.

Але Ваші колеги долучались постійно.

 

Так, хлопці дивились. Кожен залишився задоволений своєю темою. Хоча зараз розумію, що зручніше було б розділити по днях – на різні дні, різних людей.

І на завершення: наскільки мені відомо, Ваша компанія дуже відкрита до нових технологій та інновaцій. Які з них на часі?

 

На часі у нас диференційований висів і картографування врожайності. І мова не про поодинокі поля, а про повне охоплення. І ми цілеспрямовано в цьому напрямі рухаємось.

Вдячні, що долучились до ОАЕ та за відгук! Бажаємо сприятливої погоди, вдалих технологічних рішень і їх успішного втілення. Нехай Ваші землі відповідають Вам щедрими врожаями, а продукція буде завжди в ціні!

 

Якщо Вам цікавий такий формат зустрічей та отримання потрібної, унікальної інформації щодо вирощування основних культур в Україні, тоді долучайтесь до Аграрного Онлайн Консиліуму за участі професорів, науковців та консультантів дорадчих служб найавторитетніших університетів світу по актуальній с/г культурі. Дводенні зустрічі один раз на місяць по кожній з п’яти культур. Технології вирощування від першоджерела!

Фото: superagronom.com