Сергій Богомаз

Керівник агрономічної служби компанії «Агрохімічні Технології»

Учасник Агро поїздки за кордон та Онлайн Агро подій

Сергій Богомаз про Аграрний Онлайн Консиліум

На терезах Агротур і Аграрний Онлайн Консиліум: зважуємо та порівнюємо


А що буде, якщо покласти на терези наші звичні поїздки за кордон, які регулярно відбувалися до появи обмежень у зв’язку з Ковід-19 та Аграрний Консиліум Онлайн, який і відбувся, можна сказати, завдяки цим обмеженням, оскільки команда Тревелайт підлаштувалась до нових умов та переформатувалась? Нам важко «зважувати». Тому попросили в учасника агроекспедиції в США та Канаду (2 – 15 червня 2019 року), який став також активним учасником Аграрного Консиліуму Онлайн, Сергія Богомаза порівняти ці дві навчальні можливості. І ось якими думками та спостереженнями він з нами поділився.


Порівнювати агротури та агронавчання онлайн важко, тому що це дуже різні речі.


Все ж спробуймо.


Тоді скажу відразу, що ефективність від лекцій, тобто консиліуму, набагато більша, ніж від поїздки в Штати. Якщо повернутись назад до весни 2020 року, тоді, під час роздумів про агроподії онлайн, було дуже багато вагань. Пам’ятаю, спілкувався з Романом, відчувався острах: як онлайн формат сприйметься, чи буде зручним і корисним, хто зацікавиться і, звісно, чи окупиться. Наразі можу стверджувати, що з огляду на зручність та ефективність такого онлайн навчання, воно варте того часу і коштів. Поясню так: цінність тієї інформації, що подається експертами з різних країн, величезна. Адже що ми маємо в Україні: людина, яка цікавиться агрономією і прагне вчитись, змушена по крупинках щось відшукувати з різних джерел, хоча тих крупинок практично немає де шукати. Доступної, сучасної інформації дуже мало. Наші наукові установи – це окрема розмова.


Тому я тісно тримаюсь вас (Тревелайту – прим.ред.), бо ви є найбільшим джерелом інноваційної інформації для мене. А під час Консиліуму її отримується велика кількість, і вона підтверджена дослідженнями чи на практиці. Тут різні точки зору, різні професори, науковці, консультанти та власне фермери. Треба не лише сприймати, а звичайно аналізувати, тобто вибирати важливе і думати що та як впроваджувати. І навіть якщо хтось не вирощує кукурудзу, але був слухачем частини по цій культурі, як мінімум 10-20% інформації точно знадобиться для порівняння, загального розуміння та досвіду.


Тепер про інше. Порівнюючи вартість, поїздка і консиліум – це теж абсолютно різні речі. Поїздки, звісно, дорожчі, а до Консиліуму є змога долучити ще й колег або потім переглядати в записі, що потрібно.


На противагу зазначу, що у вас завжди багато спікерів. Одні більш прив’язані до практики, а є ті, хто здебільшого теоретики. Проте нам, виробникам, потрібен, в першу чергу, досвід та оптимальні рішення існуючих проблем. Тим не менше, охопити за такий короткий проміжок часу такий великий і структурований об’єм інформації – дуже корисно. Хто розуміє її цінність, погодиться, що ті відео та презентації треба переглядати 150 разів, щоб повторювати або відшукувати у потрібні моменти необхідне. Крім того, є можливість сконтактувати з будь-яким спікером і проконсультуватись.


Я пригадую, як раніше було: люди витрачали великі гроші, щоб самотужки поїхати в Штати, Канаду в пошуках досвіду. Їздили і знаходили 2 грами інформації, витрачаючи купу часу на це. Зараз все інакше.


Що саме інакше?


Пригадуючи поїздку у червні 2019 року, скажу, що програма була гарно продуманою і дуже насиченою. Переїзди і перельоти в подорожах вимагають окремих сил і часу. Важко чи неважко, адаптувався чи ні, потрібно було бути в тонусі та все максимально сприймати. Я привіз із собою чимало відеозаписів, цікавої інформації. Вона дуже цінна, але її менше у порівнянні з консиліумом. Проте за кордоном, з іншого боку, більше «живого» розуміння і спостережень. Можна вживу побачити поля, як змінюються ландшафти під час переїздів між штатами, «відчути» клімат. І реальне спілкування незамінне. Особливо яскраво нам це показав Ковід. Таким чином, поїздки дають більш «комплексний досвід», а фізичне перебування  можливість краще запам’ятати інформацію.


Все ж таки, якщо зважити на терезах ці дві навчальні події: поїздку і семінари онлайн, що «важче»?


Загалом вони «важать» приблизно однаково. Онлайн дає більше інформації, а поїздка дає можливість відчути, побачити, доторкнутися до їх ґрунтів, техніки та, якщо так можна висловитись, технологій, оцінити доцільність та раціональність їхніх підходів до вирощування культур.


Поїздка «важить» більше у плані розширення світогляду, глибшого розуміння проблем, співставлення наших умов і умов вирощування у США. Онлайн формат більш насичений якісною інформацією і даними, які можна отримати за відносно короткий час. При чому ця інформація «ліквідна», її можна використати безпосередньо у своїй роботі, нею можна поділитись з колегами по компанії. Для тих, хто розуміє цінність інформації, – це величезна перевага, яка варта витраченого часу і грошей.


Завдяки Тревелайту я вже дізнався багато нового і багато чого переосмислив. Наразі глибше вивчаю тему живлення і обробітку ґрунту, знову завдячуючи Тревелайт і новому онлайн курсу по збалансуванню ґрунту та живленню культур за системою Ніла Кінсі.

На основі всього вкотре переконуюсь, що, адаптовуючись до сучасних змін, треба вміти робити правильні висновки, треба вчитись, аналізувати, щоб вчасно реагувати на всі виклики.


І ще додам, що я дуже щасливий випробувати обидва формати з вами. Раджу всім, хто спробував один із них, обов’язково долучитись до іншого. Поїздка і онлайн навчання, на моє глибоке переконання, тільки доповнюють один одного.


Дякуємо Вам, Сергію, за довіру, активну участь і підтримку наших проєктів. До наступних зустрічей і подорожей!


P.S. Ми у Тревелайт теж схиляємось до того, що найкраще – поєднувати реальні поїздки з онлайн навчанням, щоб було і різноманіття, і потужний набір інформації, і розумні витрати)


Бесіду вела Ольга Мілінчук