Лілія Черняк

Фермер

Поділитися:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Лілія Черняк про Онлайн Агро Консиліум: 

«Взяти участь у Консиліумі – як університет закінчити»

Ліліє, якою була Ваша мета участі в Аграрному Консиліумі Онлайн? Чого очікували від нього? Чи виправдались очікування?

 

Для мене та моєї сім’ї, яка займається фермерством, – це новий досвід. Тому будь-яка інформація, а особливо від професіоналів в галузі сільського господарства – це шанс, який не можна упускати.

 

Очікувала отримати поради щодо живлення ґрунту та боротьби з бур’янами, але крім цього дізналась про важливі аспекти агрономії та методи захисту від хвороб, на які не розраховувала. Ну, і саме головне, що хочу відмітити, – це натхнення! Дуже корисно, особливо в умовах кризи, почути позитивний настрій зарубіжних експертів, як вони реагують на зміну клімату та економічних умов, якими способами намагаються досягати рентабельності.

Що можете сказати про формат такого навчання? Онлайн консиліум. Які його переваги та недоліки? Чи легко або ж складно сприймається інформація?

 

Онлайн консиліум – це для мене перший досвід самоосвіти. Раніше  – лише живе спілкування. Тому тут хочу віддати належне команді Travelite,  – вони перевернули моє уявлення про такий формат навчання. Онлайн подія може бути цікавою, вичерпною та емоційно забарвленою, при правильній її організації. Крім цього, ми отримуємо це все, не виходячи з дому, насолоджуючись чашкою теплого чаю, на улюбленому дивані, не витрачаючи сил та часу на проїзд, що не можна не назвати великим плюсом.

До обговорення яких культур Ви долучились?

 

Рада, що вчасно долучилась до консиліуму, тому не пропустила жодної з культур: пшениці, сої, кукурудзи.

Чи вистачає 3 дні на одну культуру?

 

На перший погляд, здається, що стільки часу – дуже мало. Але спікери зробили неможливе! На мою думку, було надано вичерпну інформацію щодо повного циклу вирощування культур, основану на практичних рекомендаціях та підтверджену результатами досліджень.

Яку корисну інформацію вдалось отримати від спікерів? Чи було щось, що здивувало?

 

Тут важко виділити щось одне, адже кожен спікер, без винятку, доніс до нас, учасників, корисну та цікаву інформацію. Наприклад, хочу подякувати Джо Лауеру за його важелі впливу на врожайність кукурудзи; Роберту Нільсену – за його досліди щодо ґрунтообробітку та міжряддя; Ентоні Блаю, Джеймсу Камберато, Дорівару Руїс Діасу – за їхні доступні роз’яснення щодо норм внесення азоту та інших поживних речовин;  позитивній Сарі Ланкастер, яка простими словами розповіла про складне – схеми використання гербіцидів, а також всім іншим спікерам, кого не згадала.

 

Здивував підхід до системи no-till. Не знаю, чи можемо ми на 100% переймати цей досвід, але, принаймні,  це те питання, над яким варто задуматись, дослідити і приміряти на особливостях клімату та ґрунтах в нашому регіоні.

Певна частина аграріїв стверджує, що цей рік видався складним з чималими втратами та невиправданими сподіваннями. Водночас, інша стверджує, що навіть за несприятливих умов, але при наявності певних знань, звісно, досвіду та прийняття правильних рішень, подекуди ризикових, можна долати труднощі та отримувати гарний врожай. Яка Ваша думка? Чи завжди аграрії заручники різних умов?

 

Скажу чесно, що до участі в консиліумі теж притримувалась тієї думки, що аграрії – заручники погодних умов, місцевості, клімату тощо. Розповіді зарубіжних експертів здивували: враховуючи родючість ґрунту, різні умови, можна відшукати шляхи розв’язання проблем, які виникають. Також завдяки невтомній праці, подекуди мозковим штурмам, дослідженням вони мають набагато кращі показники врожайності, ніж ми на своєму родючому чорноземні з поки що благоприємним кліматом.

Чи можна в Україні переймати досвід зарубіжних країн, отриманий під час таких онлайн подій?

 

Можна і потрібно. І не лише досвід по агрономії, живленню та захисту культур. В першу чергу, потрібно переймати досвід організованості, господарності, позитивного мислення, тому що зміни вже відбуваються і стосуються не лише клімату, на нас чекають ще  посткарантинні наслідки. Потрібно бути до цього готовими, вміти та знати, як реорганізувати процес, щоб зберегти врожайність та не втратити рентабельність, адже ми маємо такий бонус – родючі ґрунти, прийнятний клімат та великі перспективи.

 

Загалом скажу, що для мене взяти участь у Консиліумі – як університет закінчити (навчалась у Київському аграрному університеті). Те, що там розтягують на 4 роки, тут пройдено за 4 дні: стисло, лаконічно і, що саме головне, на практиці досліджено та перевірено. Дякую Travelite, що організовуєте такі навчальні події, правильно систематизуєте інформацію, виділяєте насправді потрібні та важливі аспекти. Всім бажаю здоров’я, а компанії – успіху та процвітання!

Дякуємо за Ваш час та відповіді! Навзаєм – бажаємо невпинного розвитку, процвітання та позитиву!

 

Якщо Вам цікавий такий формат навчання, ще є змога долучитись до обговорення наступних на черзі культур: ріпаку, соняшника. Реєстрація ще відкрита!

Реєстрація

Для реєстрації, заповніть, будь ласка, форму