Андрій Флоря

Голова СФГ “Флоря Андрій Володимирович”

Учасник крафтового туру «Рослинництво Канзасу та 

сонце Флориди» (20 листопада – 2 грудня 2019 року)

Андрій Флоря про крафтовий тур «Рослинництво Канзасу та сонце Флориди»

«Краще один раз побачити, ніж сім разів почути»

Традиційно пропоную розпочати із загальних вражень від поїздки.

 

Якщо коротко, то враження позитивні. Вдалось отримати моральне та інтелектуальне задоволення, а також, мабуть, додалось чимало життєвого досвіду. Дні були дуже насиченими, але водночас не без відпочинку або екскурсій, при чому дуже різних. Скажімо, провівши в університеті чи в лабораторії дві години, далі нам показували виробництво, дослідницькі ділянки, потім ми їхали до фермера, де вже бачили побут людей. Відбувався перехід від інформаційної, технічної складової до побутової, життєвої. Була змога «перезавантажуватись».

Якою була головна мета поїздки? Які завдання ставили?

 

Подивитись на те, як розвивається аграрний сектор в економічно сильній державі: як працюють, живуть, чим переймаються та займаються. Такою була робоча мета, а інша – подивитись, як загалом там життя побудоване.

Ви побували у 2 штатах США: Канзасі та Флориді. Відвідували лабораторію тестування ґрунту при університеті, сервісну компанію, фермерські господарства. Чи багато інформації отримали?

 

Так, згідно з програмою ми відвідали два штати, але насправді територіально були й у інших, наприклад, Міссурі, де зустрічей не було. Ми охопили різні географічні пояси, з різними кліматичними умовами, і відповідно, мали змогу вивчати різні підходи до ведення господарства. Всі зустрічі та візити можна зібрати в один ланцюжок: університети, які надають послуги, кооперативи, які обслуговують, виробники, які безпосередньо працюють. Це все в комплексі змальовує аграрний сектор. Програма була дуже насиченою. Інформації отримали багато. Треба ще час, щоб її переосмислити.

Щодо теми точного землеробства. Нові технології – вже не дивина. Елементи точного землеробства – потреба будь-якого агровиробника. Що з побаченого, почутого здивувало?

 

Не зовсім здивувало, а запам’яталось те, що виробники в Штатах не стоять на місці. Вони випробовують різні підходи, ставлять різні цілі заради того, щоб отримати економічно вигідний результат своєї роботи. Кожен хоче мати більший врожай з мінімізацією витрат. Для цього потрібно приймати правильні рішення, адже наука крокує вперед. Ми бачили елеватори, де відбувається доробка зерна, зерносушарки з рекуперацією для заощадження енергії. Побували на деяких переробних підприємствах, де приймають продукцію з поля для доробки. Наскільки там все прораховано логістично, наскільки продумано та підібрано, наскільки це економічно вигідніше! Все враховується й оптимізується. В США є обслуговуючі кооперативи, фахівці, які можуть розвивати сферу послуг, чого в Україні немає.


Побачене не вразило, а просто відкрило очі. Там на кожному кроці можна щось для себе брати, не нове, а просто інакше або дуже гарно продумане та розроблене. Як у прикладі з сушаркою – інший принцип роботи. Або, скажімо, в цеху по доробці зерна проєктом передбачений заїзд і виїзд, а не рух по колу.

Чи привезли у валізі з поїздки якісь нові ідеї для власної справи? 

 

Звичайно. З кожної поїздки їх привожу. Планую модернізацію, впровадження інших технологічних підходів.

В програму поїздки входили кілька днів відпочинку у Флориді. Чи достатньо було сонця та мальовничих краєвидів?

 

Так, достатньо. Для мене це була більш робоча поїздка. З 12 днів ми працювали 9, а відпочивали 3 дні. Хоча кожен по-своєму розуміє слова «робота» та «відпочинок». Хтось в переїздах між зустрічами повністю відпочиває, хоча можна навіть дивлячись у вікно, дізнаватись щось цікаве, робити певні висновки. Наприклад, бачити, як зроблені дороги, під’їзди до полів, дренаж, відведення води, щоб була змога за будь-якої погоди дістатись до поля. Як кажуть: краще один раз побачити, ніж сім разів почути.

Чим запам’ятався візит до Космічного Центру ім. Кеннеді на мисі Канаверал?

 

Ми провели кілька годин на мисі Канаверал. На сьогодні це вже не велика таємниця, проте великий бізнес. Стартова площадка наразі має друге життя, тобто свою головну функцію вона виконує нечасто, але заробляє постійно. Відвідувачів там багато, бо є що побачити. Люди завжди хочуть хліба та видовищ. І США мають що запропонувати.

Дякую Вам! Завершити хочу одним цікавим висловом із побажанням: «Корабель знаходиться в безпеці, якщо він стоїть в порту. Але його не для того будували». Безпечних і успішних Вам плавань у агроморях!

Previous
Next